DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

SVJ 1194-1197

Domovní řád

Domovní řád

 

 

Čl. 1

Základní ustanovení

 

1.1. Dům, byty a nebytové prostory, které jsou ve vlastnictví Společenství vlastníků bytových jednotek i

jednotlivých vlastníků (dále jen vlastníků), musí být užívány a udržovány tak, aby bytové potřeby vlastníků i nájemců byly uspokojovány a aby nedocházelo k jejich poškozování a znehodnocování.

 

1.2. Základní práva a povinnosti vlastníků, pronajímatele a nájemců upravují Stanovy Společenství vlastníků bytových jednotek, zákon 72/1994 Sb., Občanský zákoník (dále jen OZ) a předpisy související.

 

1.3. Správu a provoz domu, bytů a nebytových prostor (dále jen prostor) může zajišťovat na základě mandátní smlouvy schválené Společenstvím vlastníků bytových jednotek pověřená právnická nebo fyzická osoba (dále jen mandatář).

 

 

Čl. 2

Působnost domovního řádu

 

2.1. Domovní řád se vztahuje na všechny vlastníky a nájemce domu, bytů a nebytových prostor, kteří jsou členy Společenství vlastníků bytových jednotek nebo kterým vlastník pronajal ze svého majetku byt nebo nebytový prostor za podmínek uzavřených v nájemní smlouvě.

 

2.2. Domovní řád stanovuje základní práva a povinnosti Společenství vlastníků bytových jednotek a jednotlivých vlastníků, případně nájemců ve vztahu k předmětu tohoto domovního řádu.

 

 

Čl. 3

Vlastnictví bytových jednotek, nájemní smlouva

 

3.1. Dnem nabytí vlastnictví se stává vlastník členem Společenství vlastníků bytových jednotek se všemi právy a povinnostmi uvedenými ve Stanovách Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

3.2. Nájem bytů ve vlastnictví města Kadaně se řídí platnými předpisy schválenými Zastupitelstvem města.

 

 

č1. 4

Práva a povinnosti spojené s vlastnictvím nebo nájmem bytu

 

4.1. Vlastník nebo nájemce je povinen užívat byt, společné prostory a zařízení domu řádně a řádně požívat plnění, jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu - § 689 OZ.

 

4.2. Vlastníci i nájemci jsou povinni při výkonu svých práv dbát, aby v domě bylo vytvořeno prostředí zajišťující ostatním nájemcům výkon jejich práv - § 690 OZ.

 

4.3. Nájemce nesmí provádět stavební úpravy ani jinou podstatnou změnu v bytě, a to ani na svůj náklad, bez souhlasu vlastníka - § 694 OZ. K úpravám v nebytových prostorách je třeba souhlas Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

4.4. Stavební úpravy prováděné vlastníkem jsou upraveny Stanovami Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

4.5. Nájemce bytu je povinen umožnit pověřenému zástupci vlastníka, aby provedl prohlídku bytu a jeho zařízení ve vhodné, předem sjednané době - § 665 OZ.

 

4.6. Zřizovat antény na střeše nebo fasádě domu lze jen se souhlasem výboru Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

 

Čl. 5

Práva a povinnosti vlastníka nebo nájemce bytu

 

5.1. Drobné opravy v bytě související s užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí vlastník nebo nájemce. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje článek 5.4.

 

5.2. Vlastník nebo nájemce je povinen oznámit bez zbytečného odkladu Společenství vlastníků bytových jednotek

potřebu oprav v bytě, které má nést společenství a umožnit jejich provedení, jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla. Nepostará-li se vlastník nebo nájemce o včasné provedení drobných oprav a běžnou údržbu bytu, má Společenství vlastníků bytových jednotek právo učinit tak po předchozím upozornění vlastníka nebo nájemce na svůj náklad samo a požadovat od něj náhradu - § 691 OZ, § 692 OZ.

 

5.3. Vlastník nebo nájemce je povinen odstranit závady a poškození, které způsobil v domě sám nebo ti, kdo s ním bydlí, případně další osoby, jimž umožnil vstup do domu. Za nezletilou osobu odpovídá její zákonný zástupce.  Nestane-li se tak, má Společenství vlastníků bytových jednotek právo, po předchozím upozornění vlastníka nebo nájemce, závady a poškození odstranit a požadovat od vlastníka nebo nájemce náhradu - § 693 OZ.

 

5.4. Drobné opravy bytu (§ 687 odst.2 OZ)

 

5.4.1. Za drobné opravy se považují opravy bytu a jeho vnitřního vybavení, pokud je toto vybavení součástí bytu a je ve vlastnictví pronajímatele, a to podle věcného vymezení nebo výše nákladů.

 

5.4.2. Podle věcného vymezení se za drobné opravy považují tyto opravy:

a) opravy jednotlivých vrchních částí podlah, opravy podlahových lišt, výměny krytin a výměny prahů,

b) opravy jednotlivých částí oken a dveří a jejich součástí zámků, kování, klik, rolet a žaluzií,

c) výměny vypínačů, zásuvek, jističů, zvonků, osvětlovacích těles a domácích telefonů, včetně elektrických zámků,

d) výměny uzavíracích kohoutů u rozvodu plynu s výjimkouhlavního uzávěru pro byt,

e) opravy uzavíracích armatur na rozvodech vody, výměny sifonů a lapačů tuku,

f) opravy měřičů tepla a teplé vody.

 

5.4.3. Za drobné opravy se dále považují opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečících trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek a přistavěných skříní. U zařízení pro vytápění se za drobné opravy považují opravy uzavíracích a regulačních armatur a ovládání termostatů, nepovažují se však za ně opravy vytápění radiátorů a rozvodů ústředního vytápění

 

5.4.4. Za drobné opravy se považují rovněž výměny drobných součástí předmětů uvedených v odstavci 5.4.3.

 

5.4.5. Podle výše nákladu se za drobné opravy považují další opravy bytu a jeho vybavení a výměny součástí jednotlivých předmětů tohoto vybavení, které nejsou uvedeny v odstavcích 5.4.2 a 5.4.3, jestliže náklad na jednu opravu nepřesáhne částku 1000,- Kč. Provádí-li se na téže věci několik oprav, které spolu souvisejí a časově na sebe navazují, je rozhodující součet nákladů na související opravy.

 

5.5. Náklady spojené s běžnou údržbou bytu ( § 687 odst.2 OZ) jsou náklady na udržování a čištění bytu, které se provádějí obvykle při delším užívání bytu. Jsou jimi zejména pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených v § 5 odst.3 (plynospotřebičů apod. ), malování včetně opravy omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn, čištění zanesených odpadů až ke stoupačce a vnitřní nátěry.

 

 

Čl. 6

Příspěvek do fondu oprav a úhrada za plnění poskytovaná s užíváním bytu

 

6.1. Výši příspěvku do fondu oprav domu stanovuje shromáždění Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

6.2. Úhrada za plnění spojená s užíváním bytu nebo záloha na ně se platí spolu s příspěvkem do fondu oprav domu. Platby se provádějí měsíčně a to nejpozději do posledního dne kalendářního měsíce, za který se povinnost platby vzniká.

 

6.3. Nezaplatí-li vlastník přípěvek do fondu oprav do pěti dnů po lhůtě splatnosti, je povinen zaplatit Společenství vlastníků bytových jednotek poplatek z prodlení. Výše poplatku z prodlení stanoví shromáždění Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

6.4. Změní-li se skutečnosti rozhodné pro případnou změnu příspěvku do fondu oprav, změní se jeho výše od prvého dne měsíce následujícího po změně těchto skutečností.

 

 

Čl. 7

Užívání společných prostor a zařízení domu

 

7.1. Společných prostor a zařízení domu se užívá k účelům odpovídajícím jejich povaze a určení. Vchody, chodby, schodiště a jiné společné prostory se udržují volné, není přípustné do nich umísťovat nábytek nebo odkládat předměty omezující jejich užívání.

 

7.2. O výjimkách (např.pronájem společných sklepních prostorů ke skladovacím účelům) rozhoduje výbor Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

7.3. O čistotu a pořádek v prostorách, které jsou smluvně pronajaty ke společnému užívání jen jednomu nebo několika vlastníkům, starají se o ně tito vlastníci Způsobí-li mimořádné znečištění vlastník nebo jiná zjištěná osoba, jsou povinni neprodleně znečištění odstranit, jinak bude odstraněno na jejich náklad.

 

 

Čl. 8

Zajištění čistoty a pořádku v domě

 

8.1. O čistotu a pořádek ve vymezených společných prostorách se stará určený správce domu (domovník). Jeho povinnosti vyplývají z náplně práce schválené shromážděním Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

8.2. O čistotu a pořádek v ostatních společných prostorách pečují jednotliví vlastníci sami (podlaha v jednotlivých poschodích a meziposchodích, schodiště vedoucí do nižšího poschodí, zábradlí, balkóny v mezipatrech, osvětlovací tělesa, kryty rozvodných zařízení).

 

8.3. Schody a chodby je nutno mýt dle potřeby, nejméně však jednou týdně, vlhkým hadrem stírat a čistit i zábradlí. Alespoň jednou za čtvrt roku čistit schodištní okna, osvětlovací tělesa a ostatní prostory, příslušenství a zařízení.

 

 

Čl. 9

Čištění chodníků

 

9.1. V náplni práce správce domu je zajistit, aby přilehlý chodník byl řádně čištěn, při náledí posypán, a to především k zajištění bezpečné chůze chodců. Náklady za tuto údržbu hradí Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

 

Čl. 10

Ostatní zařízení v domě

 

10.1. K hlavním uzávěrům vody, plynu, kanalizačním čistícím otvorům, k hlavním uzávěrům ústředního topení a jiným podobným zařízením, pokud jsou ve společných prostorách, musí být vždy zajištěn volný přístup. Není přípustné k nim zamezovat přístup dodatečným rozšiřováním sklepních kójí či dodatečným osazováním uzamykatelných dveří.

 

10.2. Osoba, která uzavřela domovní uzávěry vody, plynu, ústředního topení apod., musí zajistit, aby jejich uzavření a jejich opětné otevření bylo nájemcům včas oznámeno.

 

10.3. Jakékoliv opravy a zásahy do elektrických rozvodů, jakož i připojování předimenzovaných spotřebičů,různá provizorní vedení do sklepních kójí apod. není dovoleno.

 

 

Čl. 11

Otevírání a zavírání domu

 

11.1. Vstupní dveře do domu je nutno zavírat, aby bylo zamezeno vstupu cizích osob do objektu.

 

11.2. Každý vlastník nebo nájemce má právo na klíče od vstupních dveří do domu. Rovněž má právo na klíč od společných sklepních prostor, ve kterých je umístěna jeho sklepní kóje. Po zániku práva na užívání bytu je nájemce povinen odevzdat vlastníku všechny klíče, které má k zámkům v domě, a to bez náhrady.

 

 

Čl. 12

Praní a mandlování prádla

 

12.1. V bytech lze prát v pračkách pro domácnost jen tehdy, nedojde-li tím ke zhoršení stavu užívání bytu nebo závadám v odběru teplé a studené vody.

 

12.2. Prádelnu a mandl používají pouze ti, kteří poplatek za užívání tohoto zařízení uhradí po skončení těchto úkonů.

Výše platby je dána skutečnou spotřebou odečtenou na měřicích přístrojích (elektroměr, vodoměr). Za provoz těchto společných prostor a vyúčtování nákladů odpovídá správce domu.

 

12.3. V době od 22,00 do 6,00 hodiny ranní není dovoleno prát ani v prádelnách ani v bytech.

Čl.13

Sklepy, sušárny prádla, střechy a ostatní

 

13.1. Kouření a užívání otevřeného ohně ve sklepních prostorech je zakázáno.

 

13.2. V době mrazů musí být sklepní okénka pevně uzavřena.

 

13.3. Užívání sušárenských prostor musí být umožněno všem vlastníkům, i když nepoužívají prádelny a mandlu. Užívání těchto prostor se stanoví dohodou se správcem domu. V případě sporu rozhoduje výbor Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

13.4. Obyvatelům bytů je zakázáno vystupovat na střechy domů bez souhlasu výboru Společenství vlastníků bytových jednotek, aby nedocházelo chozením k nadměrnému poškození krytiny.

 

13.5. Květiny v oknech a na balkónech apod. musí být zajištěny proti pádu. Při zalévání je třeba dbát na to, aby voda nestékala.

 

 

Čl. 14

Chov domácího zvířectva

 

14.1. Chovat nebo držet psy, kočky a jiná zvířata je dovoleno jen pokud tato zvířata a jejich chov nepůsobí hygienické nebo zdravotní závady, neohrožují čistotu a bezpečnost v domech a neobtěžují obyvatele domu.

 

14.2. V případě oprávněné stížnosti obyvatelů domu je povinen vlastník nebo nájemník počet chovu zvířat v bytě omezit nebo zcela zrušit. Nesplněním této povinnosti dojde k naplnění skutkové podstaty přestupku proti pořádku, který je výbor Společenství vlastníků bytových jednotek povinen oznámit přestupkové komisi Městského úřadu.

 

14.3. Chovat jakékoliv zvířectvo ve sklepích, na chodbách a jiných prostorách domu je zakázáno.

 

14.4. Obecné zásady pro chov domácího zvířectva upravuje vyhláška Městského úřadu.

 

Čl. 15

Klid v domě

 

15.1. Vlastníci i nájemníci bytu jsou povinni učinit vhodná opatření a trvale se chovat tak, aby neobtěžovali sousedy nadměrným hlukem.

 

15.2. Právo na nerušený odpočinek vyžaduje, aby v době nočního klidu od 22,00 do 6,00 hodiny ranní bylo zabráněno jakémukoliv hluku.

 

 

Čl. 16

Povinnosti při užívání bytů a společných prostor ve vztahu k požární ochraně

 

16.1. Vlastníci, nájemníci a další osoby využívající byty a nebytové prostory jsou povinni:

 

16.1.1. Dbát zvýšené opatrnosti při skladování, používání hořlavých nebo jiných látek, které mohou způsobit požár nebo jej dále rozšiřovat apod.

 

16.1.2. Nepoužívat spotřebiče, u nichž byla zjištěna závada bránící jejich bezpečnému provozu až do jejího odstranění.

 

16.1.3. Obstarávat a instalovat ruční hasící přístroje a jiná hasící zařízení podle předpisů o požární ochraně, udržovat pořádek ve sklepích a na jiných místech, ve kterých může dojít ke vzniku požáru a ke ztížení zásahu jednotky požární ochrany, neskladovat různý materiál a předměty tak, aby znemožnily přístup k rozvodným zařízením elektrické energie, plynu a vody nebo ztížily záchranné práce, udržovat volné chodby, schodiště a další únikové cesty a východy.

 

16.1.4. Poskytovat součinnost kontrolním skupinám při preventivních požárních kontrolách.

 

16.1.5. Pečovat o řádný dozor nad dětmi, dbát o to, aby jim byl zamezen volný přístup k zápalkám a k hořlavým látkám a obdobně dohlížet na osoby, které nemohou posoudit následky svého jednání.

 

16.2. Povinnosti právnických a fyzických podnikajících osob:

 

16.2.1. Právnické osoby, jakož i fyzické osoby vykonávající podnikatelskou činnost podle zvláštních předpisů (živnostenský zákon), které užívají nebytové prostory na základě řádné smlouvy o nájmu nebytových prostor, zabezpečující plnění povinností na úseku požární ochrany jako nedílnou součást své řídící, hospodářské nebo jiné základní činnosti a neodkladně odstraňují zjištěné nedostatky, ve smyslu příslušných ustanovení zákona.

 

16.2.2. Tyto osoby jsou mj. povinny mít k dispozici požárně technické charakteristiky vyráběných, používaných, zpracovávaných nebo skladovaných látek a materiálů, nutných ke stanovení preventivních opatření k záchraně života, zdraví a majetku, dále dodržovat návody a technické podmínky výrobce nebo obchodní organizace vztahující se k požární bezpečnosti.

 

16.3. Požární kontroly a odstraňování zjištěných závad provádí na základě smlouvy mandatář.

 

16.4. Zjištěné závady způsobené vlastníky nebo nájemníky, zvláště nebyly-li neprodleně odstraněny, jsou hodnoceny jako přestupky - § 78 Zákona o požární ochraně. Společenství vlastníků bytových jednotek tyto závady odstraní na účet osoby, která závadu způsobila, přičemž není dotčena povinnost viníka k uhrazení případně uložené pokuty.

 

 

Čl. 17

Zánik vlastnictví nebo nájmu bytu

 

17.1. Zánik vlastnictví bytové jednotky upravují stanovy Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

17.2. Zánik práva k bytu je stanoven § 710 a § 711 OZ.

 

 

 

 

Čl. 18

Společná, přechodná a závěrečná ustanovení

 

18.1. Domovní řád schvaluje shromáždění Společenství vlastníků bytových jednotek podle Stanov Společenství vlastníků bytových jednotek.

 

18.2. Výbor Společenství vlastníků bytových jednotek je povinen zajistit, aby se všichni vlastníci a nájemníci mohli seznámit s tímto domovním řádem.

 

18.3. Výpis nejdůležitějších částí domovního řádu bude vyvěšen v domě na místě přístupném všem obyvatelům domu.

 

18.4. Závazky, vzniklé vůči Společenství vlastníků bytových jednotek jednotlivými vlastníky v přechodném období od vzniku Společenství do jeho zápisu v rejstříku Krajského soudu v Ústí nad Labem, jsou jednotliví vlastníci povinni vyrovnat do dvou měsíců od nabytí právní moci rozhodnutí